+48 570 308 306

mieszkanie dla młodych MDMKupno mieszkania to spore wyzwanie finansowe dla każdego młodego człowieka. Program „Mieszkanie dla młodych 2017” wspiera takie osoby, by mogły kupić swoje pierwsze „M”. Pomoc państwa w ramach programu polega na dofinansowaniu wkładu własnego. Rodziny, w których pojawi się trzecie dziecko własne lub przysposobione, mogą dodatkowo dostać pomoc na wcześniejszą spłatę części kapitału kredytu. Ponadto osoby, które rozpoczną budowę pierwszego własnego mieszkania (lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego) mogą na nowych zasadach skorzystać z tzw. częściowego zwrotu VAT na materiały budowlane.

Kto może dostać dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych?

Każda osoba, która:

 1. chce kupić mieszkanie albo dom jednorodzinny na rynku pierwotnym (czyli od osoby, która wybudowała go w ramach działalności gospodarczej, na przykład u dewelopera albo spółdzielni mieszkaniowej) lub wtórnym. Informacje o wymaganiach, które musi spełnić mieszkanie albo dom, znajdziesz w sekcji „Warunki, które musi spełnić mieszkanie albo dom”,
 2. bierze kredyt hipoteczny na zakup mieszkania albo domu. Informacje o wymaganiach, które musi spełnić kredyt, znajdziesz poniżej w sekcji „Warunki, które musi spełnić kredyt”,
 3. ma mniej niż 36 lat (w przypadku małżeństwa liczy się wiek młodszego małżonka). Jeśli w danym roku kończysz 35 lat – możesz złożyć wniosek do 31 grudnia tego roku. Tego warunku nie muszą spełniać osoby wychowujące przynajmniej troje dzieci,
 4. nie jest, ani wcześniej nie była, właścicielem mieszkania albo domu jednorodzinnego (w przypadku małżeństwa każde z małżonków musi spełniać to wymaganie),

Współwłasność mieszkania lub domu

Jeśli posiadasz część ułamkową (na przykład połowę lub jedną czwartą) mieszkania lub domu jednorodzinnego – możesz skorzystać z programu MdM.

 1. nie przysługuje jej, ani nie przysługiwało, spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania albo domu jednorodzinnego (w przypadku małżeństwa każde z małżonków musi spełniać to wymaganie),

Jeśli jesteś współwłaścicielem budynku mieszkalnego, to nie możesz skorzystać z programu MdM, jeśli udział we własności budynku jest równy powierzchni co najmniej jednego mieszkania w tym budynku.

To umowa między spółdzielnią mieszkaniową a lokatorem. Zgodnie z tą umową lokator może mieszkać w lokalu, który nie jest jego własnością, oraz może nim rozporządzać, czyli na przykład może sprzedać lub wynająć mieszkanie innej osobie. Lokator musi zapłacić za możliwość mieszkania w takim lokalu (wkład budowlany) oraz opłacać comiesięczne opłaty. Prawo do takiego lokalu jest dziedziczne, czyli np. można przekazać taki lokal w testamencie. Lokator może wykupić takie mieszkanie – wtedy lokal staje się jego własnością.

 1. nie jest i nie była właścicielem budynku mieszkalnego, na przykład kamienicy (w przypadku małżeństwa każde z małżonków musi spełniać to wymaganie),

Współwłasność budynku mieszkalnego

Jeśli jesteś lub byłeś współwłaścicielem budynku mieszkalnego, to nie możesz skorzystać z programu MdM, w przypadku, gdy udział we własności budynku jest lub był równy powierzchni co najmniej jednego mieszkania w tym budynku.

Jeśli wychowujesz co najmniej troje dzieci, możesz otrzymać dofinansowanie na zakup drugiego lub kolejnego mieszkania. Pamiętaj, że dofinansowanie z programu MdM możesz otrzymać tylko raz.

Co musisz zrobić?

 1. Wybierz mieszkanie albo dom jednorodzinny, który chcesz kupić.
 2. Wybierz bank, w którym chcesz wziąć kredyt hipoteczny. Zapoznaj się z aktualną listą banków, które biorą udział w programie MdM.
 3. Umów się na spotkanie w wybranym banku. Tam omówisz szczegóły związane z kredytem i dofinansowaniem oraz dostaniesz wniosek o dofinansowanie. Bank poinformuje Cię również o innych dokumentach, które musisz dostarczyć.
 4. Złóż wniosek o dofinansowanie razem z wnioskiem o kredyt w banku, w którym chcesz wziąć kredyt. Wniosek o dofinansowanie możesz złożyć jednocześnie w kilku bankach. Umowę kredytu podpisz z bankiem, który zaproponuje Ci najlepsze warunki spłaty kredytu.

Termin złożenia wniosku

Wniosek o dofinansowanie wkładu własnego możesz złożyć jedynie do 30 września 2018 r.

Jaka jest wysokość dofinansowania?

 • podstawowa wysokość dofinansowania wynosi 10 proc. przeciętnych kosztów budowy w danej lokalizacji – jeśli jesteś singlem albo jesteście małżeństwem, ale nie macie dzieci,
 • wysokość wsparcia wynosi 15 proc. przeciętnych kosztów budowy w danej lokalizacji – jeśli wychowujesz jedno dziecko (własne lub przysposobione), 20 proc. – jeśli wychowujesz dwoje dzieci lub 30 proc. – jeśli wychowujesz przynajmniej troje dzieci,
 • wysokość dofinansowania jest liczona maksymalnie do 50 m2 powierzchni użytkowej mieszkania albo domu jednorodzinnego. Jeśli zdecydujesz się na większe mieszkanie, na przykład o powierzchni użytkowej 55 m2, to dofinansowanie dostaniesz do 50 m2, a do pozostałych 5 m2 już nie.
  Jeśli wychowujesz co najmniej troje dzieci, możesz dostać dofinansowanie do 65m2 powierzchni użytkowej mieszkania lub domu.

Jakie warunki musi spełnić mieszkanie albo dom?

Mieszkanie albo dom muszą spełnić wszystkie z poniższych wymagań:

Pamiętaj, że wysokość dofinansowania jest liczona maksymalnie do 50 m² powierzchni użytkowej, a jeśli wychowujesz przynajmniej troje dzieci – do 65 m² powierzchni użytkowej.

Szczegóły na stronie:

http://mib.gov.pl/2-czy_moge_skorzystac_z_MdM.htm